İnsanlar ikiye ayrılır. Yalan söyleyenler ve söylemeyenler diye… Böyle bir ayrımda bulunmak gerçeği saptırmak olur. Çünkü yalan söylemeyen insan olmaz. Mutlaka yalan söylenir.

Sebebi ne olursa olsun zor durumda kalındığında yalana başvurmak gereksiz bir davranıştır.
Çünkü bu yalanlar çoğu zaman inandırıcı olmaz, inandırıcı olsa bile bir an gelip bu sözün yalan olduğu ortaya çıkabilir. Söylediklerinin yalan olduğu anlaşılan insanlar başkaları karşısında oldukça küçük ve zor bir duruma düşer. (günümüzde pek utanan yok gerçi) Kendilerine olan güven azalır.
Böylelikle dostlarını ve yakınlarını kaybeder.
Başka insanların bize güvenmesini istiyorsak her zaman dürüst olarak yalan söyleme alışkanlığından uzak durmamız gerekmektedir.
Unutmamak gerekir ki yalancının mumu yatsıya kadar yanar ve söylenen yalanlar elbette bir gün açığa çıkacaktır. İnsanlar neden yalan konuşur acaba?
Baskı yalanı arttırır.
 Bir yere kadar doğru.
 Ama kendi çıkarlarını ön planda tutan, başkalarını önemsemeyen, fırsatçı insanlar daha sık yalan söylerler. Dışa dönük ve girişken insanların yalan söylemesinin daha kolay olduğu da gerçeklerden biridir. Yalanı saptamak o kadar kolay değil. Bakış, beden dili yeterli gelmiyor bazen gerçeği bulmaya. Ve böylece devam ediyor… Yüz yüze olmadan yalan söylemek, başarı kazandığı ikinci kez tekrarlamak, günlük yalanlardan insanların rahatsız olmasına karşın alışılmış olmaya başladı. Kendimize yalan söyleyip, sonra ona inanmak belki de en kötüsü gelebilir. Pembe yalanlar da var. Arkadaşımız yemek yapmıştır aslında pek beğenmemişizdir ama onu kırmamak adına harika olmuş diyebiliriz. Ki bunu hepimiz yaparız. Bunun kimseye zararı yoktur. Maalesef yalan gittikçe artıyor ve bizler yalansız bir dünya istiyoruz. Yine de dürüst olmakta yarar var diye düşünüyorum. En azından dürüst bir hayat yaşarsak hayatımız yolunda gider.

Bir Cevap Yazın