Kur’an’daki surelerden biri olan Ra’d suresi’nin anlamı gök gürültüsüdür. Allah bu surede şimşeğin çarpmasıyla oluşan gök gürültüsünün kendisini tespih ettiğini şöyle bildirir;

“Gök gürültüsü O’nu hamd ile, melekler de O’na olan korkularından tespih ederler…” (Rad Suresi, 13)

Yılda düşen 3 milyar yıldırım saatte 96.000 km hızla hareket eden ve 30.000 °C ısı açığa çıkaran muazzam bir enerji kaynağıdır.

Niçin Gök Gürler

Şimşek veya yıldırım etraflarındaki havayı saniyenin milyonda biri kadar bir sürede 30.000 °C kadar ısıtırlar. Isıtılan bu hava aniden genleşir. Normal atmosfer basıncının neredeyse 100 katı bir basınç ile ses katından çok hızlı ses dalgaları yayar. Bu da kulağımıza bir tür patlama sesi olarak ulaşır. Bu patlama sesi “gök gürlemesi” olarak adlandırılır. Şimşek ise sağanak yağmurda atmosferdeki elektriğin boşalması esnasında oluşan parlak ışıktır. Bulut ile bulur arasında olan elektriksel deşarja “şimşek” bulur ile toprak arasındaki elektriksel deşarja ise “yıldırım” denir.

Şimşekteki Muhteşem Özellikler

Her saniye dünyada 100 şimşek çakar. Şimşek çarpması toplam yarım saniye kadar sürer. Tek bir şimşeğin yaydığı enerji dahi Amerika’daki tüm elektrik santrallerinin ürettiği enerjiden daha fazladır. Bir şimşek çakışı 3 aydan daha fazla bir zaman için 100 watt’lık bir ampulü yakabilir. Bir şimşeğin yere temas noktasında hava 25.000 °C kadar ısınır. Şimşeğin hızı saniyede 150.000 km’dir. Şimşek yeryüzünü kaplayan bitki örtüsünün yaşamını devam ettirebilmesi için önemli olan nitrojen molekülünü üretir. Ortalama şimşek çarpması 20.000 amper elektriksel güç içerir. Oysa bir kaynakçı çeliği kaynakla birleştirmek için yalnızca 250-400 amper kullanır. Şimşek saniyede 150.000 km yani neredeyse yarı ışık hızıyla hareket eder ve sesten 100.000 kat daha hızlıdır. Şimşeğin yaydığı ışık 10 milyon adet 100 wattlık ampulün yaydığı ışıktan daha fazla aydınlık verir. Örneklendirmek gerekirse İstanbul’daki her evde sadece bir ampul yansa çakan tek bir şimşek etrafı bunlardan daha fazla aydınlatır. Allah Kur’an’da şimşeğin bu ihtişamlı pırıltısını şöyle bildirir;

“Şimşeğin pırıltısı neredeyse gözleri kamaştırıp götürüverecektir.” (Nur Suresi, 43)

Şimşeğin oluşturduğu kanaldaki sıcaklık 10.000 °C kadardır. Şimdi bir karşılaştırma yapalım. Demiri eriten yüksek fırınlarda oluşan sıcaklık 1.050 – 1.100 °C arasındadır. En küçük şimşeğin ürettiği sıcaklık ise bunun 10 katırır. (10.000 °C) Yüce Allah kapkaranlık bir gecede etrafı bir anda aydınlatan muazzam elektrik yüklü şimşekler ve bu şimşeklerin şiddetli sesiyle uyuyan kişileri bile uykusundan uyandıran gök gürültüsüyle insanlara zaatının kadrini ve kuvvetini bir kez daha hatırlatır.

Size korku ve ümit içinde şimşeği göstermesi ve gökten anayurt escort

su indirip onunla ölümünden sonra yeryüzünü diriltmesi de O’nun ayetlerindendir. Şüphesiz bunda akıl eden bir topluluk için ibretler vardır. (Rum Suresi, 24)

Bir Cevap Yazın