Evde Hizmet Veren Kişilerin Maaşları

Devlet; engelli, hasta ve bakıma ihtiyacı olan vatandaşların yakınlarına evde bakım bedeli olarak maaş veriyor. Yardıma muhtaç olan kişilere verilen bu maaşı almak için birkaç şart söz konusu. Peki, bu şartlar nelerdir? Evde Hizmet veren kişilerin maaş almak için hangi şartlara sahip olmaları gerektiğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Evde Hizmet Maaşı Almanın Şartları
Ev de hizmet maaşı alabilmek için en önemli şart kendi ihtiyaçlarını yerine getiremeyen bir hastaya sahip olmak. Bu tür hastalar bedensel engelli veya zihinsel engelli olabilmekle birlikte yaşlılık nedeniyle de ihtiyaçlarını yerine getiremez oluyorlar. Temel ihtiyaçlardan olan giyinme, beslenme, tuvalet, merdiven gibi ihtiyaçları yerine getiremeyen hastalara bakan kişilere devlet tarafından evde hizmet maaşı veriliyor.

Evde Hizmet Maaşı Ne Kadar?
Ev de hizmet veren kişilere devlet tarafından verilen maaş geçmiş yıllarda yetersiz kalıyordu. Günümüzde ise hala yeterli olmasa da geçmiş yıllara göre artış gösterdi. Ocak 2019 yılında aldığı zam ile bin 149 TL olan evde hizmet veren kişilere verilen maaş 2019’un Temmuz ayında ise bin 200 TL civarında olması bekleniyor. Peki, her evde hizmet veren kişi aynı maaşı mı alıyor? Evde hizmet veren her kişi aynı maaşı almıyor. Hangi hasta yakınının ne kadar maaş aldığını öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Evde Hizmet Maaşının Kademeleri
Evde hizmet verenlerin aldığı maaş hastanın engel durumuna göre değişiklik göstermektedir. Ağır engele sahip olan bir hasta yakını baktığı hasta başına 967 TL maaş almaktaydı. Fakat son yapılan zamlar ile bu rakam değişiklik gösterdi. Engel durumu yüzde 40- 69 arasında olan hastaların yakınları yeni çıkan 2022 sayılı yasa ile artık bin 247 TL maaş almaya başladılar. Engeli yüzde 70’in üstünde olan hasta yakınları ise bin 845 TL’ye çıkan maaşlar almaya başladı. Hastanın iş göremezlik durumuna göre alınan maaş miktarları değişmektedir. Yaşlılıktan dolayı iş göremez durumda olanların aldığı maaş ise bin 179 TL’yi bulmaktadır. Evde hizmet veren kişiler ileri ki yıllarda daha fazla maaş alacaklardır.

Bir Cevap Yazın