Pilav Nasıl Yapılır?

            Pilav yapımında kullanılan başlıca malzeme pirinçtir. Pirinç, insanlar için çok önemli besin kaynağıdır. En önemli özelliği tok tutması ve dayanıklı olmasıdır. Pilav yapımında pek çok malzeme kullanılmakta ve buna bağlı olarak pilavın birçok çeşidi bulunmaktadır.

Pilav Çeşitleri Nelerdir?

            Kullanılan malzemeye göre pilavın ismi değişir. Bulgur ile yapılan bulgur pilavında genelde soğan ve nane lezzeti arttıran temel öğelerdir. Aynı şekilde şehriye kullanılarak yapılan şehriye pilavının temel özelliği ise, şehriyelerin pembeleşene kadar kavrulmasıdır. Bir de pirinç pilavı var ki Türk mutfağının klasiklerinden biridir. Sadece Türk mutfağı değil özellikle Asya ülkelerinin en önemli besin kaynaklarından biridir.

Pirinç Pilavı Çeşitleri Nelerdir?

            Pilav yapımında kullanılan şehriye, et, tavuk, nohut, patlıcan ve hatta balık pilavın damak zevkine göre uyarlanmasını sağlayan araçlardır.

Pirinç Pilavının Yapılış Şekilleri Nedir?

            Pirinç pilavı ülkemizde tereyağı ile buluşturulup yapılması tercih edilir. Ayrıca salma pilav yapılışı vardır ki, yapılışı makarnaya benzer. Buradaki mantık kaynayan suya pirinçlerin sonradan katılmasıdır. Aşağıda şehriyeli pirinç pilavı nasıl yapılır anlatılmıştır.

Şehriyeli Pirinç Pilavı İçin Malzemeler

·         2 su bardağı pirinç sıcak ya da ılık suda en az yarım saat bekletilir.

·         Yarım su bardağı şehriye, tercihe göre arttırılıp azaltılır.

·         1 ya da 2 yemek kaşığı tereyağı. Miktarı, et suyu kullanılacaksa et suyunun yağlı olup olmamasına göre değişir.

·         2,5- 3 su bardağı et ya da tavuk suyu (et suyunun tek başına ağır geleceği düşünülüyorsa, et suyu miktarı azaltılıp kalan miktar normal su ile tamamlanabilir.)

Şehriyeli Pirinç Pilavı Yapılışı

·         Tencereye şehriyeler konur, bir çay kaşığı kadar sıvı yağ ile kavrulur. Burada sıvı yağ kullanmanın nedeni şehriyelerin daha canlı renge kavuşmasıdır.

·         Şehriyelerin rengi döndüğünde tencereye pirinç alınır. Birlikte kavrulmaya başlanır. Bu arada tereyağı eklenir kavurmaya devam edilir. Pilavın tane tane olmasının sırrı buradadır. Pirinçler kaşıktan tane tane dökülmeye başlayana kadar kavrulur.

·         Tencereye su ilavesi yapılır ve tuzu eklenir.

·         Pilav suyunu çekene kadar orta ateşte pişirilir.

·         Ocağın altı söndürüldükten sonra suyunu çeken pilavın üzerine temiz bir bez örtülür, tencerenin kapağı kapatılarak 10-15 dakika dinlenmeye bırakılır.

            Klasik pirinç pilavı yapılış şekli budur. Genelde pilav yapımının zorluğundan bahsedilmektedir. Fakat pilavın yapılışının püf noktalarını ve kullanılan pirincin özelliğini bilmek kişinin lezzetli pilav yapması için yeterlidir. Pilav yapımında zevke göre garnitür, et ya da tavuk kullanmak tamamen damak zevkine kalmıştır.
 
 
 
 
 

Bir Cevap Yazın