Zeki insanlar hem gerçek dünya ile bağları güçlüdür, hem de hayal dünyaları oldukça geniştir. Üstün zekalı insanların düşünceleri çoğu zaman fantastiktir. Zeki insanlar son derece inatçı bir yapıya sahiptirler. Başarısızlıkta yılmak nedir bilmezler ve asla pes etmezler. Zeki insanlar hem disiplinli, hem de oyun oynar tarzda işlerine yönelirler. Yaptıkları işi ciddiyetle yaparlar, ancak oyun havası vererek yaptıkları işten büyük bir zevk alırlar. Hatta dışarıdan bakıldığında işini ciddiye almadığı düşünülür. Zeki insanların özelliklerinden bir tanesi de çok fazla fiziksel enerjiye sahip olmalarıdır. Bu enerji, doğuştan gelen bir enerji olmayıp, tamamen kendisini adapte ettiği konuyu tamamlayabilmek için saatlerce çalışması gerektiği bilincinde olmasıdır. Bu durumda mantıksal gelişim aynı anda duygusal gelişimi de etkilediğinden duygusal gelişimde etkilenir, bu sebepten dolayı zeki kişilerin duyguları da oldukça yoğundur. Bu durumda çocuk kalmış kişilerin daha zeki  olduğunun sonucuna ulaşabiliriz. Çünkü duygularını en yoğun yaşayanlar çocuklardır. Zeki insanların tipik özelliklerini maddelediğimizde ortaya çıkan liste şu şekildedir;  
Zeki insanlar fazla konuşmayı sevmezler, fakat kendisini anlayabilen bir kişinin karşısında, dışarıdan bakıldığında çok konuşan biri olarak görülmesi olası bir durumdur.  
Hiç bir şeyin görünen tarafını görmekten tatmin olmazlar. Bu bir nesneyse kesinlikle kurcalarlar.  
Zeki insanlar genellikle konuşmalarda kendilerine mesafe koyarlar, etkileşimlerde aktif olmak yerine dış gözlemci olmayı tercih ederler. 
İnanılmaz meraklıdırlar zeki insanlar.  
Zeki insanlar oldukça dağınıklardır. 
Mizah anlayışları oldukça güçlüdür. 
Zeki kişiler, bir başkasının düşüncelerini ve hissettiklerini, bizzat hissederler. 
İşlerini yaparken zekalarını kullandıkları için bundan inanılmaz keyif alırlar.  
Bir şeyler öğrenmek ve ders almak için kendileri hata yapmayı beklemezler. İyi bir gözlemci olduklarından dolayı başkalarının hatalarından da ders alabilirler.  
Bazen herkesi kendi seviyelerinde sanıp, kendi tarzında konuştuklarında bu durum karşı taraf için can sıkıcı olur, hatta ukalalık olarak bile algılanır.  
Her zeki insan biraz narsistir. Sosyal zekası yüksek olanlar bu durumu kolaylıkla karizmaya çevirebilirler.  
Geçmiş deneyimlerinden yararlanırlar, zeki insanlar gelecekte oluşabilecek sonuçları tahmin edebilmek için geçmiş deneyimlerinden faydalanırlar. Bu durum anksiyeteye yol açma olasılığı oldukça yüksektir. 

Bir Cevap Yazın