Türk milleti ve ordusu bu tarihi operasyonda tek yürek. Sırasıyla büyük operasyonlar oldu. Fırat Kalkanı Operasyonu 24.08.2016 ve Zeytin dalı operasyonu 20.01.2018 tarihlerinde yapılmıştır. 08.10.2019 itibariyle yani bugün ‘’barış pınarı’’ operasyonu başlamıştır.
FIRAT KALKANI OPERASYONU
Fırat Kalkanı Operasyonu 24.08.2016 tarihinde saat sabah 4 sularında terör örgütüne büyük bir darbe başlatıldı. Suriye de başlayan iç savaşta Esad rejimi ve terör örgütlerinin asıl amacı Türkiye’yi yerle bir etmekti. DEAŞ, PYD, PKK, ittifak olup haince saldırılarına karşı başlatılan sınır ötesi operasyonuna Fırat Kalkanı adı verildi. Devletimiz yaklaşık 210 gün boyunca sınır ötesinde PKK ve yandaş birliklere karşı büyük bir mücadele vermiştir. Mücadelenin kazananı tabi ki devletimiz TÜRKİYE olmuştur. Bölgede yaşayan halk tekrardan güvenli bir şekilde hayatlarına geri dönmüşlerdir.
ZEYTİN DALI OPERASYONU
Zeytin Dalı Operasyonu 20 Ocak 2018 Cumartesi günü saat 17 sularında başlatılmıştır. Türk Ordusu, Özgür Suriye Ordusuyla beraber terör örgütü ve yandaşlarına karşı mücadeleye başlamışlardır. Bu operasyonun ilk adımı Kilis te bulunan Gülbaba köyünden başlamıştır. Doğu sınırından AFRİN e batı sınırından Hatay üzerinden Suriye ye girilmiştir. 14 köye girilerek 19 güvenli nokta oluşturuldu. Hava ve karadan bombardıman yapıldığı sınır bölgesinde 450 hedefin vurulduğu 700 e yakın teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. Yaklaşık 58 gün süren bu operasyon terör örgütü hem maddi hem manevi açıdan bozguna uğratılmıştır.
BARIŞ PINARI OPERASYONU
Barış Pınarı Operasyonu 8.10.2019 tarihi yani bugün itibariyle başlamıştır. Bizi çok zorlayacak bu süreçte en büyük sorun üçlüsü Trump, Avrupa ve ekonomi olacak gibi gözüküyor. Çünkü ABD Başkanı Trump Türkiye ekonomisini yerle bir etmekle tehdit ediyor ve devamında daha önce yaptım yine yaparım diyerek gözdağı vermeye devam ediyor. Avrupa her zaman olduğu gibi ABD ye destek verecektir ve Türkiye ye karşı katı tutumlarını sürdüreceklerdir. Türkiye Fırat’ın doğusuna girerek sınır ötesi operasyonuna başlamak için emir bekliyor ve ABD sınırdaki asker güçlerini geri çekiyor. ABD başkanı Trump’ın sözcüsü yeni bir açıklama yaparak Türkiye ye destek vermeyeceklerini ama müdahale de etmeyeceklerini bildirdi. Başkan Erdoğan hiçbir tehdit karşısında asla geri adım atmayacağını ve bir gece ansızın gelebiliriz diyerek terör örgütü ve destekçilerine bu tarihi operasyonun önceden mesajını vermiştir.

Bir Cevap Yazın