Gezi ve seyahat işten bunalan insanların ya da değişik yerleri görüp vakit geçirmek isteyenlerin başvurduğu seçeneklerden biri olarak dikkat çekiyor. Sizler de gezmeyi seviyorsanız önerilen rotalara bakabilir, bütçenize ve zevkinize uygun yeri tatil için seçebilirsiniz.Daha sakin ve kafa dinlemek istiyorsanız Karadeniz’deki yaylaları öneriyoruz. Daha çok kumsal ve plaj odaklı bakıyorsanız Ege bölgesindeki yerleri tercih edebilirsiniz. Buralardaki yöresel lezzetleri tadabilir, ürünleri satın alabilirsiniz.
Artvin
Artvin’deki Macahel yeri doğa ve tabiatın birleştiği en güzel yerlerden bir tanesidir. Hopa’ya giderek ordan araç kiralayabilir ya da Borçka’ya gidip ordan dolmuşla buraya gelebilirsiniz.Şöyle ki dolmuşlar tek sefer olduğu için araç kiralama fikri daha uygun olacaktır. Bal ve kestane gibi değişik ürünleri alabilir,tadına bakabilirsiniz.
Ayvalık – Balıkesir
Muhteşem plajları doğa ve yeşilliği ile gezginlerin tercih ettiği başka tatil rotalarından bir tanesidir.Rum mimarisi esintisi olan sokak ve caddelerde dolaşabilir aynı zamanda zeytinyağının tadına bakabilirsiniz.Paşa lokantasında yemek yiyerek kurabiyelerin tadına bakabilirsiniz.
Foça – İzmir
Deniziyle ve tabiatıyla ilgi çekici yerlerden biri olan Foça’da mavi bayraklı plajlarda yüzebilir değişik taş evlerin fotoğraflarını çekebilirsiniz.Siren Kayalıklarına gidip akdeniz foklarına şahit olabilirsiniz.
Muğla
Muğla’da yer alan Stratoikeia’ya giderek aşkların ve gladyatörlerin şehrini ziyaret edebilirsiniz.Osman Hamdi Bey’in konakladığı Molla Tahir Konağı’na bakarak kızına duyduğu aşkı görme fırsatı bulmalısınız.
Kırklareli
Trakya topraklarını ziyaret ederek bağbozumunu görme fırsatına sahip olabilirsiniz.Vize ve Dupnisa Mağarası’nı ziyaret ederek denizlerinde yüzüp serinleyebilirsiniz.Önerilen İğneada’nın longoz ormanlarını görmeli Kıyıköy’e karşı balık yemenizi tavsiye ediyoruz.
Kastamonu- Cide
Kastamonu gerek mimarisi gerek tarihi ve turistik yapıları, evleri ve kültürü ile gezilmesi gereken yerler arasında görülüyor.Rıfat Ilgaz’ın doğduğu ve yerleştiği bir yer olan Cide en güzel yerler arasındadır. Aynı zamanda Kurtuluş Savaşı esnasında İnebolu’ya indirilen cephanenin Ankara’ya taşınarak İstiklal yolu hattının da burdan geçtiği biliniyor.
Sinop
Doğaüstü manzarası ve muhteşem deniziyle tatil yapmak isteyenlerin gözde mekanlarından birisi olan Sinop gerek bitki örtüsü gerekse kumsalları ve lezzetleriyle gezmek için harika bir olarak görülüyor.Hamsilos koyunu ziyaret ederek Sabahattin Ali’nin yattığı Sinop Cezaevi’ni görme fırsatı bulabilirsiniz.
Trabzon-Rize
Hem denizi hem de huzur dolu ormanlarıyla kafa dinlemek ve huzura ermek isteyenlerin tarcih ettiği rotalardan biridir. Maçka Sındıran yaylasına çıkabilir, Pokut ve Sam yaylalarını görerek bu manzaraya şahit olabilirsiniz.
Urla
Tarihi kültürü ve deniziyle ön plana çıkan Urla’da yedi şarapeevini ziyaret ederek yapılan kazılarını görme fırsatı elde edebilirsiniz. Aynı zamanda değişik lezzetleri tadarak Bağ Yolu’na gidip yolculuğunuza devam edebilirsiniz.
Kütahya-İzmir
Zeus Tapınağı tiyatro ve Medusa taşı gezginlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasındadır.
Tatil yaparak değişik yerleri görüp gezmek istiyorsanız size önerdiğimiz rotalara bakabilir, gelirinize ve beğeninize uygun yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın