Deprem gerçeği ile yüzleşmek zorunda kalan bir millet olduğumuz için ve beklenen büyük İstanbul depremini en az zararla atlatabilmek adına bu doğal afet gerçekleşirken dikkat etmemiz ve yapmamız gereken bazı eylemler vardır. Deprem ile iç içe yaşayabilmek ve bundan çok fazla zarar görmemek adına bu yazıya bir göz atmanızda fayda var. İşte en açıklayıcı şekliyle deprem anında yapılması gerekenler.
DEPREM ESNASINDA YAPMANIZ GEREKENLER
Deprem anında yapılması gerekenler aslında oldukça basittir fakat asıl problem bu basit eylemleri panik anında yapabilmektir. Depremler genellikle saniyeler ya da 1-2 dakika içerisinde son bulur. Depreme yakalanan kişilerin olabildiğince en kısa sürede can güvenliklerini sağlamak adına güvenli bir noktaya sığınmaları gerekmektedir. Eğer depreme evinizde ya da kapalı bir başka alanda yakalandıysanız tek yapmanız gereken olabildiğince az panik olarak sağlam duran eşyaların yanına cenin pozisyonunda sığınmaktır. Bu yüzden deprem öncesinde evinizdeki en sağlam eşyaların olduğu noktaları işaretlemeli ve olası bir deprem anında doğrudan bu noktaya gitmelisiniz.
Bunun yanı sıra evinizde düşmesi ve yıkılması mümkün olan eşyaların yerini de sabitlemek faydalı olacaktır.
Deprem esnasında dışarıdaysanız bölgedeki en açıklık alana doğru yol almakta fayda var. Bunun içinde bulunduğunuz kentteki deprem toplanma alanları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Deprem olduğu vakit arabanız ile seyahat halindeyseniz trafiğin yoğun olduğu noktadan uzaklaşmaya özen göstermeli ve köprülerin olduğu lokasyonlara girmemeye çalışmalısınız.
DEPREM SONRASINDA YAPMANIZ GEREKENLER
Deprem sonrasında yapmanız gerekenler
yine panik olmamanızı ve mantıklı düşünmenizi gerektiren eylemlerdir. Böyle bir durumda depremin tamamen sona erdiğinden emin olduktan sonra sığındığınız noktadan ayrılın ve önceden hazırlayıp kapıya en yakın noktaya bırakmış olduğunu deprem çantasını alarak dışarı çıkmaya odaklanın.
Dışarı çıkarken kesinlikle asansörleri kullanmayın ve merdivenlere yönelin. Dışarı çıkma esnasında panik olmamaya özen gösterin ve çevrenizdeki panik halinde koşuşturan kişileri yatıştırmaya çalışın. Unutmayın böyle bir kriz anında panik olup kendini kaybetmek daha büyük kayıplara yol açabiliyor.
Dışarı adım attıktan sonra toplanma alanlarına doğru yol alın ve sevdikleriniz ile iletişim kurmaya çalışın.

Bir Cevap Yazın